اگه شخصیت درونگرایی دارین خوشحال باشین، چون که می تونین به وسیله اون پولدار شید. کافیه به بیل گیتس نگاه کنین؛ سوزان کین نویسنده ی کتاب پر فروش «هیس! قدرت درون گرایان در جهانی که نمیتونه صحبت نکنه» و متخصص در مسائل درونگرایان در گزارشی در هافینگتون پست می گه: بیل گیتس یکی از موسسین مایکروسافت فردی درون گراه، این درحالیه که طبق گزارش مجله اقتصادی فوربز ارزش دارایی خالص اون تقریبا ۸۰ میلیارد دلاره.

چه جوری درون گرایی، بیل گیتس رو پولدار کرد؟ آموزشی

چه جوری درون گرایی، بیل گیتس رو پولدار کرد؟ آموزشی

 

پس می ببینن که درون گرا بودن خوبیای خاص خودشو داره، به ویژه زمانی که درباره موفقیتای مالی صحبت می کنیم. در این مقاله می خواهیم به نکات شخصیتی بیل گیتس و افراد درون گرایی مثل اون در مباحث اقتصادی بدیم، و درباره فرق اونا با شخصیتای برون گرا صحبت کنیم.

فرقای اصلی درون گرایان با برون گرایان

چه جوری درون گرایی، بیل گیتس رو پولدار کرد؟ آموزشی

طبق آزمون شخصیتی مایرز-بریگز (MBTI)، شخص درون گرا انرژی خود رو از درون خود دریافت می کنه، نه از منابع خارجی. واسه همین، بیشتر مردم فکر می کنن که افراد درون گرا خجالتی هستن ولی این واسه همه درون گرایان صدق نمی کنه. افراد درون گرای زیادی وجود دارن که در جمعای بزرگ خیلی راحت صحبت می کنن و در محیط کار رهبران بزرگی هستن. حتی درون گرایانی وجود دارن که زندگی خود رو با اجرای هنرهای نمایشی و یا به عنوان استاد دانشگاه می گذرونن. تنها فرق اونا اینه که بعد از یک روز طولانی واسه گرفتن انرژی دوباره، باید زمانی رو به خود اختصاص دهند.

سطوح انرژی (میزان انرژی بدنی و سرحال بودن) و مدت زمانی که افراد ترجیح میدن با بقیه در رابطه باشن، تنها نکات قابل توجه و جالب که فرق بین درون گرایان و برون گرایان رو نشون میدن، نیستن. واقعا، لایه های دقیق تر و منحصر به فرد تری در رفتار درون گرایان هست که باعث می شه بطور خاص واسه کسب ثروت در دراز مدت مناسب باشن.

درون گرایان کمتر تصمیمات لحظه ای می گیرن

دکتر مریم جَهدی، دکتر موجود در بخش روانی و سلامت رفتاری در دانشگاه اوهایو می گه به خاطر این درون گرایان تصمیمات لحظه اینمی گیرن که رفتار اونا بیشتر به وسیله پی آمدها و کمتر به وسیله پاداشا هدایت می شه. طبق مطالعه ای در سایت LiveScience.com گفته جهدی تایید می شه که درون گرایان به جای هیجان زده شدن به خاطر لذتایی که زود به دست بین، تمایل به پاداشای دیرهنگام دارن.

برعکس، مطالعه ای در سال ۲۰۱۳ به وسیله پرفسور دانشگاه کرنل ریچارد دپیو (Richard Depue) و دانشجوی فارغ التحصیل، یو فو (Yu Fu) انجام شد و نشون می داد که برون گرایان، دارای شیمی مغز متفاوتی نسبت به درون گرایان هستن. برون گرایان هنگامی که پاداشی به دست میارن، مثل رسیدن به یک هدف مالی و یا خوردن یک غذای خوشمزه، مغزشون دوپامین بیشتری ترشح می کنه. جدا از اینکه این در برون گرایان جواب به این دوپامین بسیار شدیدتره؛ پس اونا دفعات بیشتری فعال شدگی احساسات قوی مثبت رو تجربه می کنن.

مطالعه ای که تازگیا انجام شده و عنوان اون «اندازه اعتیاد خرید برگن» است و به وسیله Journal Frontiers in Psychology در ماه سپتامبر منتشر شد، عنوان می کنه: برون گرایی به مقدار زیادی با اعتیاد خرید مرتبطه و اعلام می کنه برون گرایان شاید از خرید استفاده می کنن تا وضعیت اجتماعی خود رو تقویت کنن و جذابیت اجتماعی خود رو نگه دارن. مثل خریدن لباس و لوازم جدید واسه هر موقعیت و مراسم. به این دلایل، واسه برون گرایان سخته که میزان خرج کردن خود رو کنترل کنن و نظم کافی اقتصادی رو واسه ساختن ثروتی واسه آینده داشته باشن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری دوش بگیرین تا سرحال تر شید؟ "

درون گرایان تصمیمات سرمایه گذاری هوشمندانه ای می گیرن

چه جوری درون گرایی، بیل گیتس رو پولدار کرد؟ آموزشی

دکتر جهدی درباره سرمایه گذاری درون گرایان اینجور می گه: درون گرا بودن می تونه با گذشت زمان بر پولدار شدن فرد اثر داشته باشه چون که خیلی از تصمیمات اقتصادی درون گرایان طبق پرهیز از تصمیمات بد، نتیجه های منفی و فرصتای از دست رفته گرفته می شه. در حالیکه یک برون گرا به وسیله پاداشای لحظه ای واسه تقویت احساسات مثبتش هدایت می شه. احساساتی که در زمان یک خرید مهیج دارین. این درست برعکس چند سال انتظار واسه دیدن یک بازدهی خوب از سرمایه.

درکل، به گزارش رویترز سرمایه گذاری موفق نیازمند تاملی بادقته و طرز تفکر درون گرایی به خاطر طبیعتش، تصمیمات با عجله و بدون تحقیق، واسه مسئله ای به مهمی سرمایه گذاری رو برنمی تابد. در حالی که بعضی از برون گرایان به دنبال هیجان و تصمیمات لحظه ای هستن که این تمایل اونا رو در خطر گرفتن تصمیمات سرمایه گذاری پرمخاطره و ناروا قرار می ده، در حالیکه درون گرایانِ ساکت، دارای شمی محکم و طبق تحقیق هستن.

طبق مصاحبه مجله (U.S. News) با کین (Cain): درون گرایان علاقه دارن قبل اینکه حرف بزنن یا عملی بکنن، به آرامی و عمیقا اونو پردازش کنن و با پاداش به تاخیر افتاده، مشکل ندارن. اون واسه رویترز توضیح داد که به همین دلیله که سرمایه گذار افسانه ای وارن بافِت (Warren Baffett) اینقدر موفقه. کین می گه: بافِت مثالی سنتی از یک آدم درون گراه که با احتیاط و امتحان مناسب همه حولوحوش، خطر می کنه.

درون گرایان در محل کار از بقیه بهتر هستن

چه جوری درون گرایی، بیل گیتس رو پولدار کرد؟ آموزشی

جدا از اینکه مواظبت در خرج کردن و تفکر در سرمایه گذاری، درون گرایان در محل کار از بقیه بهتر هستن؛ و این بهتر بودن می تونه به اونا کمک کنه تا پول بیشتری دربیاورند و ترفیع رتبه بگیرن. ممکنه اونا خیلی پرحرف یا اجتماعی نباشن؛ درون گرایان می تونن چیزی که جنیفر کن ویلر (Jennifer Kahnweiler)، نویسنده و یکی از سخنرانان معروف در دنیا، چار پی (۴P) می نامد رو اجرا کنن: آمادگی (Preparation)، حضور (Presence)، سعی (Push) و تمرین (Practice)؛ تا به رهبرانی لایق در محل کار بدل شن.

درون گرایان، آدمای با فکر و وظیفه شناسی هستن. مارتی اولسن لینی (Marti Olsen Laney)، نویسنده ی «امتیازات درون گرایی» به CNN گفته که درون گرایان ویژگیای رهبری دارن که اونا رو از برون گرایان جدا می سازه. اون می گه: شما در آدمای درون گرا الگویی از وظیفه شناس بودن، درست انجام دادن کارا، خلاق بودن و توانایی حل کردن مشکلات رو می ببینن.

طبق مطالعه انجام شده در موسسه تحقیقاتی میشیگان افرادی که در صفت وظیفه شناسی نمراتی بالاتر از ۸۵ درصد مردم گرفتن هر سال ۱۵۰۰ دلار بیشتر از متوسط یک امریکایی درآمد کسب می کنن، که این مقدار در مدت زندگی اونا بالغ بر بیشتر از ۹۶ هزار دلار درآمد و پشت اندازه های تموم عمرشون بالغ بر بیشتر از ۱۵۸هزار دلار هستش.

حرف آخر

محققان مدتهاس علاقه زیادی به مطالعه فرقای بین درون گرایان و برون گرایان دارن. درحالیکه برون گرایان زمان خیلی از رهبری و مورد توجه بودن لذت بردن، تحقیقات نشون می ده که الان وقت درخشیدن درون گرایانه و اونا هم می تونن رهبرانی لایق باشن. اگه شما یک درون گرا هستین؛ بیشتر صلاحیت بهره وری از استعدادها و مهارتای منحصر به فرد خود رو واسه به دست آوردن موفقیت و ثروت دارین. کسی چه می دونه شاید شما بیل گیتس بعدی بودین.

منبع : Time


دسته‌ها: آموزشی