شاید اعتراف کردن به این موضوع واسه بعضی افراد سخت باشه، اما این یک حقیقته که همه ما آدما به اینکه بقیه درباره ما چه فکری می کنن، اهمیت میدیم و کم یا زیاد، همه ما تمایل داریم که جذاب باشیم یا دست کم از ما خوش شون بیاد. افراد بیشتر در عرض چند ثانیه ی اول دیدار با ما شروع به فکر و قضاوت درباره شخصیت مون می کنن و این آزمایشا و قضاوتا ممکنه روی این تصمیم که ما رو استخدام کنن، یا با ما قرار بذارن یا دوست شن اثر بزاره. پس باید پیش از اونکه خیلی دیر شه، بهترین اثر رو روی افراد بذاریم. بدیهیه که واسه اینکه دوست داشته شیم، از پایه باید آدمای خوب، باملاحظه و معقولی باشیم. اما نکاتی ریزتر و ظریف تر هم وجود دارن که رعایت کردن اونا اثر بسیار عمیق تری روی دید بقیه نسبت به ما می ذاره. با اینکه این نکات ممکنه بی اهمیت به نظر برسن، ولی اگه به طور روزمره اونا رو در روابط مون به کار ببریم، کم کم بین بقیه به فردی محبوب تبدیل میشیم. در این مقاله می خونین که چه جوری در نگاه اول دوست داشتنی باشیم.

چه جوری در نگاه اول دوست داشتنی باشیم؟ " آموزشی

به همن منظور، کتابِ «چه جوری در کمتر از ۹۰ ثانیه مردم رو قانع کنین که شما رو دوست داشته باشن» نوشته «نیکلاس بوثمن»، نویسنده و سخنران بریتانیایی رو بررسی کردیم. این کتاب بر راه حل مهمی تاکید می کنه تا بتونین هنگام «سلام و احوال پرسی» با طرف مقابل ، خودمون رو محبوب و مورد پسند اونا نشون دهیم.

بهترین بخش ماجرا اینه که کل این روند تنها ۴ ثانیه طول می کشه. پس واسه اینکه بدونین چه جوری بی معطلی دوست داشتنی به نظر برسین، ادامه این مطلب رو از دست ندین.

قدم ۱: گشاده رو باشین

چه جوری در نگاه اول دوست داشتنی باشیم؟ " آموزشی

بوثمن می گه:

شما باید هم چهره ای گشاده داشته باشین، هم برخوردی صمیمانه.

بوثمن درباره زبون بدن می گه: «باید قلب تون رو مستقیما به طرف شخص مقابل تون نشونه برید. قلب تون رو با دستا یا بازوهای تون نپوشانید. اگه کت پنهون اید، حتما پیش از ملاقات، دکمه های اونو باز کنین.»

داشتن برخوردی مثبت هم به همون اندازه مهمه. بوثمن می گه: «هنگامی که با طرف مقابل تون سلام و احوال پرسی می کنین، خودتون هم باید این حس مثبت رو احساس کنین و نسبت بهش آشنایی.»

قدم ۲: رابطه چشمی برقرار کنین

چه جوری در نگاه اول دوست داشتنی باشیم؟ " آموزشی

بوثمن می گه:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری در قانع کردن بقیه استاد شیم؟

شما باید فردی باشین که رابطه چشمی رو شروع می کنه. اجازه بدین که چشمان تون برخورد مثبت شما رو مشخص کنن.

اگه شمام در برقرار کردن رابطه چشمی، احساس راحتی نمی کنین و ناراحت هستین، بوثمن واسه اینکه به این کار عادت کنین، روشی پیشنهاد می ده: «هنگام تماشای تلویزیون، به رنگ چشم افرادِ روی صفحه توجه کنین و اون رنگا رو تو ذهن تون نام ببرین. روز بعد، همین کار رو در مورد افرادی که ملاقات می کنین، تکرار کنین.»

فقط حتما بعضی وقتا رابطه چشمی رو قطع کنین و به جای دیگری نگاه کنین. همونجوریکه «کارول کینسی گومَن»، نویسنده و سخنران مشهور، در سایتِ «فوربس» (Forbes) می نویسه: «رابطه چشمیِ طولانی ممکنه به نظر طرف مقابل بی ادبانه یا حتی ترسناک باشه.»

قدم ۳: بدرخشید

چه جوری در نگاه اول دوست داشتنی باشیم؟ " آموزشی

بوثمن پیشنهاد می کنه:

اولین کسی باشین که لبخند می زنه. با این کار به بقیه این پیام رو میدید که فردی صادق و صمیمی هستین.

تحقیقات نشون داده که در موقعیتای خوشحال وقتی کسی رو ملاقات می کنین، با لبخند زدن باعث میشید که اون شما رو به خاطر بسپارد.

قدم ۴: سلام کنین

چه جوری در نگاه اول دوست داشتنی باشیم؟ " آموزشی

چه بگید «سلام»، «درود» یا هر جور «سلام و علیک» دیگری، باید طوری به نظر برسین که از آشنایی با اون شخص خوشحال شدین.

بعد، دست تون رو دراز کنین و حتما محکم دست بدین، چون اثر مثبت تری به جا می ذاره.

هنگامی که طرف مقابل تون اسمش رو به شما می گه، سعی کنین چند باری در صحبتای تون اونو تکرار کنین. مثلا، بگید: «سارا! از آشناییِ شما خوشحالم، سارا!»

هنگامی که چندین نفر رو ملاقات می کنین و دست دادن با همه ممکن نیس، بوثمن پیشنهاد می کنه که می تونین روشِ «دست دادنِ بی دست» رو انجام بدین. به این صورت که هر کاری رو که هنگام دست دادن با یک نفر انجام میدید، تکرار کنین. قلب تون رو به طرف اونا نشونه بگیرین، سلام کنین و لبخند بزنین، اما دست تون رو دراز نکنین.

قدم ۵: به جلو خم شید

چه جوری در نگاه اول دوست داشتنی باشیم؟ " آموزشی

احتیاجی نیس که به طرف فرد مقابل تون خم شید یا روی اون بیفتید!

بوثمن «تمایلی تقریبا نامحسوس و رو به جلو» رو پیشنهاد می کنه تا نشون بدین که به صحبتای طرف مقابل تون علاقه مندید.

منبع : businessinsider

دسته‌ها: آموزشی